Sparta za poslední roky ztratila velkou část svého kreditu a propadla se do ligového průměru. To ale nemění nic na tom, že uhrát jakýkoliv dobrý výsledek se Spartou doma nebo venku patří mezi vrcholy sezóny. A k dobrým výsledkům určitě patří i nedělní divoká remíza 3:3. V Praze nám v neděli pršelo štěstí. Sparta trefovala břevna a tyče, zahazovala šance a Sigma ji školila z produktivity.

Trenéru Radoslavovi Látalovi se uzdravilo plno hráčů a tak jsme mohli opět vidět sestavu s Michalem Vepřekem a Lukášem Greššákem v základu. V útoku dostal přednost Martin Nešpor před Jakubem Yunisem. Jakuba Plška nakonec neprodali a tak jsme mohli sledovat jeho střelecký koncert, kterým se probojoval na čelo tabulky ligových střelců.

Zdálo se, že Sigma přežije úvodní tlak, ale ve 20. minutě Michal Reichl po rohu prohrál vzdušný souboj s Kozákem a Sparta se ujala vedení. Naštěstí se za pár minut podařilo Šimonovi Faltovi dohrát jednu z mála povedených akcí Sigmy až do vápna, dal to pod sebe, a úplně volný Martin Hála z druhé vlny placírkou prostřelil Nitu, který si zřejmě na balón šáhl a mírně změnil jeho směr, takže hráč stojící za ním na lajně neměl šanci míč odhlavičkovat.

Jít s vedením 2:1 na poločasovou přestávku bylo jako ze snu. Martin Nešpor vyhrál na půlce hlavičku, parodie na stopera Štetina hlavičkoval za sebe místo před sebe, přímo do běhu Jakubovi Plškovi a ten naprosto s přehledem obstřelil vybíhajícího Nitu. Gól se ještě zkoumal na videu, možná se posuzovalo, jestli Nešpor nevybíhal z ofsajdu. Vše bylo OK a gól platil. VAR byl v akci už před tím, když Lukáš Greššák dost nešikovně povalil sparťana ve vápně, ale ani v tomto případě se rozhodčí nezalekl nátlaku Sparty, která v týdnu uveřejnila k výrokům sudích nějaké prohlášení, a zákrok neposoudil jako faul.

Ovšem druhá půle už byla o něčem jiném, Sparta na hřiště vletěla jako pokropená živou vodou a začala neskutečně řádit. Najednou jich bylo plné hřiště a Sigma tlaku nakonec neodolala. Sparta během pár minut zápas otočila a vypadalo to s námi dost bledě. Naštěstí čtvrtý gól nepřidala a v tlaku polevila. Toho se pokusil využít Martin Nešpor, ale z dobré pozice trefil jen břevno.

A pak přišla další Faltova a Plškova chvíle. Perfektní přetažený centr prvně jmenovaného si našel na zadní tyči rozběhnutého Jakuba Plška, který z blízka nedal hlavou Nitovi šanci. Sparťani situaci předpisově podcenili. Hancko se s rozběhnutým Plškem nenavázal a bylo vymalováno. Tím ale nechci snížit ani deko z perfektního provedení celé akce. Každý si může říkat o individuálních chybách v defenzívě sparťanů co chce, ale zakončení Hály i Plška bylo naprosto perfektní.

Závěr Sigma dohrála naprosto zkušeně a trable z minulých kol se nezopakovaly. Super. Skvělé utkání se šťastným koncem. Trenér Jílek opět se střídáním „nezklamal“ a třetí střídání si za relativně nepříznivého stavu ponechal až na 90. minutu, což bych považoval spíše za taktickou výhodu soupeře.

8.kolo Fortuna ligy: AC Sparta Praha – SK Sigma Olomouc  3:3 (1:2). Branky: 20. Kozák, 52. Hložek, 57. Kanga – 36. a 75. Plšek, 28. Hála. Diváci: 9407. Rozhodčí: Proske –Caletka, Melichar, VAR: Marek. ŽK: Kanga, Kozák, Tetteh – Houska, Reichl. Sparta Praha: Nita – Sáček, Štětina, Hancko, Hanousek (46. Krejčí) – Hložek (81. Tetteh), Hašek, Mandjeck, Kanga, Plavšič (90+1. Graiciar) – Kozák. Trenér: Václav Jílek. Sigma Olomouc: Reichl – Hála, Beneš, Jemelka, Vepřek – Greššák (63. Zmrzlý) – Pilař, Plšek, Houska, Falta (85. Štěrba) – Nešpor (76. Zahradníček). Trenér: Radoslav Látal.

Sigma dala na Spartě poprvé  tři branky a využila toho, že ji hapruje obrana. Trenér Jílek má problémy a reprezentační přestávka bude pro něj hodně dlouhá. No, náš boj to není, jen, že máme se Spartou po osmi kolech stejně bodů, což bych po losu na začátku sezóny nečekal.

Naopak Sigma se bude těch skoro 14 dní připravovat naprosto v pohodě. Snad se už doléčí i zbytek hráčů a v pátek 13. naběhne na Opavu nejsilnější sestava, která potvrdí solidní rozjezd sezóny. Do mistrovské skupiny má o bod blíž, než do skupiny o baráž. Bodů mohlo být víc, ale krok jsme neztratili. A to máme doma jen tři zápasy a venku pět.

Sigma jedná s druholigovou Duklou Praha o příchodu španěla Pabla Gonzálese (*1993), který má v Dukle smlouvu do roku 2021. Do Dukly přišel teprve v lednu 2019, odehrál 14 zápasů a měl dvě asistence. Momentálně ve druhé lize má bilanci 6 zápasů a 4 góly. Do Dukly přišel ze třetiligové Salamancy. Na jaře proti Sigmě nastoupil na Julisce až do druhé půlky za stavu 0:2. Mohla by to být velmi zajímavá posila.

Jakubovi Plškovi to neskutečně lepí a se šesti brankami se dostal před Komličenka, Kangu i Škodu s pěti. Dvacetimiliónový transfer do maďarské ligy mu nevyšel a tak se do zimy může soustředit na další příděly do soupeřových branek. Ještě lepší průměr gólů na zápas než Jakub Plšek (0,75 g/záp.) má Martin Hála, který se po roce vrátil ve velkém stylu. Druhý zápas, druhá branka. Další hráč s chutí střílet góly. Šimon Falta sice zatím gól nedal, ale už má tři asistence a po jeho centru padl i jeden vlastní gól.

Jakub Plšek se stal hráčem měsíce srpna Fortuna ligy. S Martinem Hálou se postarali o všech posledních 5 branek Sigmy, sám Plšek jich dal v srpnu 5.

Trenér Šilhavý nominoval na kvalifikaci na EURO 2020 s Kosovem a Černou Horou. Z exolomouckých hráčů tam původně byl jen Tomáš Kalas (Bristol City, 2. angl. liga), ale kvůli zranění nedorazí. Šanci připsat si první reprezentační start dostane Lukáš Kalvach (PLZ). Donominován byl rovněž Martin Doležal (JAB). Mezi náhradníky jsou Tomášové Hořava, Chorý (oba PLZ) a Přikryl (Jagellonia, POL) a Petr Ševčík (SLA).

V U21 také není nominovaný žádný hráč Sigmy. V U20 je jako 18letý benjamínek nominován obránce David Zima a dále Tomáš Zlatohlavý a Ondřej Zmrzlý. V nominaci U19 najdeme gólmana Jakuba Trefila. Přeji všem hodně zdaru.

Srb Uroš Radaković (SPA), kterého pro českou ligu objevila Sigma, neustál tlak ve Spartě a odchází na hostování do prvoligového Orenburgu (RUS). Škoda, že naše liga o tohoto sympaťáka přichází.

Slavia udělala o víkendu obchod milénia, když prodala mladého Alexe Krále do Spartaku Moskva za 300 mil. Kč. V lize ale ztratila po vlažném výkonu dva body v Opavě gólem v nastavení, navíc proti deseti, a tak Plzeň snížila ztrátu na 3 body. Na druhém konci tabulky se dál topí v marasmu Teplice, doma jen remizovaly s Karvinou. Oba týmy dál drží obě poslední příčky, Teplice jsou o skóre poslední, ale mají zápas k dobru.

V reprezentační přestávce nás na Andrově stadionu čeká u příležitosti 100. výročí klubu „Zápas století“ a jsem zvědavý, v jakých sestavách trenérů Karla Brücknera a Petra Uličného nakonec oba týmy vyběhnou. Z avizovaných hvězd určitě nedorazí Petr Čech, omluvenka Pavla Hapala vzhledem k jeho povinnostem u slovenské reprezentace byla jasná od začátku. Účast zatím nepotvrdili ani další dvě největší hvězdy Brücknerova výběru Tomáš Rosický a Pavel Nedvěd. V dresu výběru trenéra Uličného budou určitě největším tahákem oba skvělí brazilci Rossi a Melinho a také Alexandr Bokij! Chybět nebude ani Vladislav „Niki“ Lauda. A samozřejmě ani ostatní tam nejdou jako komparz a každý si tam určitě najde svého oblíbence. Co hráč, to pojem.