Na krku smutné královny remíz Sigmy přibyly během uplynulých dvou kol další dva ubohé skleněné remízové korálky, každý se ale třpytí jinak, jedno však mají společné. V obou případech Sigma darovala po bodu týmům s nejhorší aktuální formou v lize. S dvanácti remízami je Sigma na dosah rekordním třináctiremízovým sezónám 1999/2000 a 2019/2020. Ještě vloni jsme si mohli společně s doktorem Chocholouškem říct, že se nám to stává jednou za deset let. Letos už to zřejmě platit nebude.

Tak já už nevím, koho chce doma Sigma porazit, když ne slabé Teplice bez útoku a s nejhorší obranou. Ve víkendovém utkání s Teplicemi to byla typická podzimní Sigma se standardním průběhem zápasu a ztrátou vedení 1:0.

Marodka s postupujícím časem decimuje všechny týmy, zraněných a nemocných přibývá. Proti Teplicím chyběl Jakub Yunis, který na tréninku utrpěl vážné zranění kolene, které může znamenat až rok pauzy od ligového fotbalu. Je to velká smůla. Dalo by se říct, že se v poslední době dostával do formy a v posledních čtyřech zápasech nechyběl v základu. Zastoupil ho Pavel Zifčák, který se objevil v základní sestavě poprvé od září minulého roku.  Sestava byla postavena ofenzívně, se třemi obránci a s dvěma útočníky. A hned z prvního rohu šla Sigma do vedení a vypadalo to na procházku růžovým sadem, což se ovšem nestalo. Přes trvalou převahu se domácí moc do šancí nedostávali, lepší mušku mohl mít David Houska, Mojmír Chytil nedal v dobré pozici hlavou po drzé akci Radka Látala. Když si jeslemi povodil exsigmáka a kapitána Teplic Moulise. Další Chytilova střela se od tyče odkutálela podél brankové lajny mimo. Chybělo tak maximálně 5 cm.

V poločase Radoslav Látal přeskupil sestavu a srovnal obranu na čtyři obránce. Teplicím se přesto povedlo z neuvěřitelně jednoduché akce pár minut po zahájení druhého poločasu vyrovnat. Teplicím se poprvé v zápase povedl trochu rychlejší přechod přes půlku, Roman Hubník se nechal jednoduše obejít, úplně se otevřela pravá strana obrany a Vítem Benešem nedostoupený útočník Teplic slabou, ale do protipohybu gólmana tečovanou střelou vyrovnal. Pak se zápas vrátil do starých kolejí. Sigma víceméně tlačila a Teplice byly rády, že jsou rády.

Vrátit Sigmě vedení mohl Pablo, ale střelu zpoza vápna nezakroutil dostatečně, aby skončila v brance. Pablo byl v ofenzívě opět nejaktivnější, všechny nebezpečné akce šly přes něj. Šlo však o ojedinělé události. Jeden falešný centr jen taktak vyrazil gólman Teplic a dorážku z úhlu Zifčákovi rovněž vykryl. Do dobré pozice se dostal Vít Beneš, ale jeho sražená hlavička šla vedle. Jinak hodně akcí začínalo dlouhým nákopem z vlastní poloviny a tak záložníky spíš bolelo za krkem z toho, jak nad nimi lítaly balóny. Střídání nic nezměnilo. Na hřišti se vůbec poprvé společně objevili tři hráči, kteří v této sezóně posílili Sigmu- Dominik Radič, Patrik Slaměna a Jaroslav Mihalík. Ale navíc, než na jeden dva závary před brankou Teplic se Sigma nezmohla.

V Budějovicích to bylo poněkud o něčem jiném. Kromě marodů, nechal trenér Látal odpočívat defenzívní opory Romana Hubníka a Aleše Mandouse. Zbytek odjel k úternímu výletu do Budějovic jako letní zájezdová jedenáctka komiků, která měla za úkol pobavit všechny, kromě fanoušků Sigmy. Alespoň v první půlce to tak vypadalo.

Doplatil na to při ligovém debutu gólman Matúš Macík, který se během prvních deseti minut musel asi pořád štípat, jestli se mu nezdá zlý sen. Obrana ho nechala zcela na holičkách. Už ve druhé minutě propadl centr z rohového kopu na zadní tyč k volnému hráči a ten tak dlouho bušil do bezmocného Macíka, až se nakonec podruhé vyražený míč odrazil zpět do branky. Pro velký úspěch si Budějovice podobnou situaci zopakovaly o pár minut později. Poločas se nějak dohrál, otřesení hráči Sigmy byli vcelku rádi za přestávku.

Druhá půlka vypadala mnohem líp, trenér o přestávce asi trochu zahudral, prostřídal a hráči na hřišti přepnuli trochu víc do rychla. Začalo to vypadat jako fotbal a Budějovice přestávaly stíhat. Snížit mohl rychlý Šíp, nechal však vyniknout gólmana soupeře. K neúnavnému Pablovi se přidal i David Houska a další, výsledkem byla penalta po ruce, posvěcená VARem. Pablo ji s přehledem proměnil a Sigma se vrátila do hry. Vyrovnat mohl po krásném voleji Mojmír Chytil, ale tomu to poslední dobou nelepí. Budějovický brankář s námahou vyrazil. Na další akci už ale nemohl reagovat. Po Poulolově hlavičce skončil míč na břevně a střídající Kryštof Daněk neměl s dorážkou problém.

Střídání tentokrát vyšlo a přivodilo zvrat v zápase, Kryštof Daněk kvůli zranění vynechal tři zápasy, nyní mu stačilo osm minut, aby zabránil další blamáži.

1. kolo. Sobota 17.04.2021, 16:00. Andrův stadión. SK Sigma Olomouc – FK Teplice 1:1 (1:0). Branky: 4. Zifčák – 50. Vukadinovič. Rozhodčí: Ginzel – Vodrážka, Poživil – Lerch (video). ŽK: Sladký, Zmrzlý, Houska – Droehnle, Gabriel, Kodad, Fortelný. Bez diváků. Olomouc: Mandous – Sladký (72. Slaměna), Hubník, Beneš – Radek Látal, Breite, Houska, González, Zmrzlý – Zifčák (78. Radič), Chytil (72. Mihalík). Trenér: Radoslav Látal. Teplice: Čtvrtečka – Hyčka, Knapík, Gabriel, Droehnle (38. Černý) – Kodad (85. Trubač), Jukl, T. Kučera, Žitný (85. Ljevakovič), Moulis (75. Radosta) – Vukadinovič (75. Fortelný). Trenér: R. Kučera.

2. kolo, úterý 20.04.2021, 15:00. Střelecký ostrov. SK Dynamo České Budějovice – SK Sigma Olomouc 2:2 (2:0). Branky: 2. Valenta, 11. Havel – 63. González z pen., 79. Daněk. Rozhodčí: Franěk – Váňa, Vaňkát – Adámková (video). ŽK: Mészáros, Javorek, Mršić (všichni Č. Budějovice). Bez diváků. Č. Budějovice: Vorel – Čolić, Havel, Králik, Novák – Javorek, Valenta (84. Havelka) – Mészáros (82. Diop), Vais, Mršić – Brandner. Trenér: Horejš. Olomouc: Macík – Radek Látal, Beneš (71. Daněk), Poulolo, Zmrzlý (46. Šíp) – González, Breite, Sladký, Slaměna (46. Zifčák), Houska – Chytil (84. Štěrba). Trenér: Radoslav Látal.

Brzký gól v brance Sigmy v čase 1:26 nebyl zdaleka rekordní. Například v sezóně 2013/2014 jsme dostali gól už v první minutě ve Znojmě a v Plzni.

Ze dvou branek v síti během prvních jedenácti minut se debutující gólman Macík nemusí nějak extra zalamovat. Jednak ty góly nešly za ním, druhak nebyl první, komu soupeř znechutil debut v bráně Sigmy tak brzy po začátku zápasu. Zdeněk Zlámal v prvním zápase za Sigmu lovil balón ze sítě dvakrát během prvních devíti minut, Sigma v 6. kole sezóny 2011/2012 prohrála doma s Plzní 2:3.

Matúš Macík se stal 29. hráčem, který v této sezóně za Sigmu nastoupil, a třetím gólmanem. Celkově je 318. ligovým hráčem Sigmy. Matúš Macík je 25. ligovým gólmanem Sigmy, k nim bychom měli připočítat i Martina Kotůlka, který v roce 1998 dochytal posledních devět minut zápasu 15. kola sezóny 1998/99 s Teplicemi místo vyloučeného Petra Pižanowského. V lize nastoupilo za Sigmu 318 hráčů.

Trenér Látal je jedním z nejúspěšnějších fotbalistů Sigmy. Mnohonásobný reprezentant vyhrál v roce 1997 s německým týmem Schalke 04 pohár UEFA. Úterní prohra tohoto týmu 0:1 v Bielefeldu rozhodla o tom, že si Schalke v příští sezóně poprvé od roku 1991 nezahraje Bundesligu, 4 kola před koncem ztrácí na barážové místo 13 bodů.

Po dohrávkách může Slavia o víkendu slavit titul. Stačí vyhrát na Bohemians. Jablonec, Sparta a Slovácko se tak nějak zvláštně tahají o druhou pozici. Když už to může někdo z nich pojistit, zaváhá. Na konci se vyjasňuje, patnácté Teplice Radima Kučery zlatý bod ze Sigmy sice s Plzní nepotvrdily, ale Opava, Příbram a Brno mají dost problémů sami se sebou. Jakous takous naději má ještě Brno. Opava s Radoslavem Kováčem už pět zápasů po sobě nezískala ani bod a naděje rychle mizí.

V sobotu hraje Sigma doma s Baníkem. Moc rozdílů mezi oběma týmy letos nevidím, dobrá defenzíva, vynikající gólmani. Baníku jaro moc nevychází, v únoru vyrazili trenéra Kozla, ale poslední čtyři kola neprohráli. Opět se musíme politovat, že nelze do hlediště. V případě výhry se Sigma posune před Baník minimálně na 8.místo. Remíz už bylo dost.