Stránky sigmaolomouc.cz, které tu jsou pro všechny fanoušky našeho klubu, vám přinášejí rozhovor s Tomášem Vaidou, předsedou sdružení Sigma United. Jaké jsou cíle tohoto sdružení, a jaký je jeho největší sen? 

yo0upttww3z3o2kyr1y0Připomeňte našim čtenářům základní cíle vašeho sdružení, kdy bylo založeno? Naše občanské sdružení Sigma United, podle nového občanského zákoníku vlastně spolek, bylo založeno přesně před čtyřmi lety v březnu 2010. Myšlenka na vznik takového sdružení fanoušků Sigmy ale vznikala daleko dříve. Tady bych chtěl vzpomenout velký podíl na vzniku sdružení, který měl dnes už zesnulý Libor „Niki“ Lenert. To byl člověk s velkým modrobílým srdcem, vynikající kamarád se spoustou výborných nápadů. Na jeho počest každoročně pořádají Ultras 12 halový turnaj v kopané mezi fanoušky Sigmy. Obecně jsou našimi základními cíli rozšíření fanouškovské obce Sigmy v Olomouci a okolí, zvýšení popularity kopané v regionu, přispívat ke zlepšení pozitivní atmosféry na stadionech a přispívat ke spolupráci mezi fanoušky a klubem. Naším prostřednictvím se fanoušci Sigmy, a to nejenom naši členové, mezi sebou navzájem lépe poznávají, setkávají se na sportovních i společenských akcích, a na besedách se zástupci klubu. KIT50ea30_139759_o

Jak byste zhodnotil dosavadní činnost sdružení – na co jste pyšný, a co se vám naopak nepovedlo?
Ze zpětného pohledu jsem docela pyšný na to, že naše sdružení ještě vůbec funguje jako zcela nezávislý subjekt. Prostředky na vlastní činnost získáváme pořádáním různých akcí a nejsme na nikom závislí, dokonce ani na samotném klubu. Samozřejmě bych si dokázal představit řádově daleko vyšší rozpočet. Nadšený jsem z toho, že prvním (a zatím jediným) čestným členem našeho sdružení je pan Karel Brückner. Jedním ze skvělých počinů našeho sdružení byla výstavka k 30. výročí postupu Sigmy do ligy, která byla součástí Velké fotbalové výstavy ve Vlastivědném muzeu na přelomu let 2012 a 2013, kterou pořádala obecně prospěšná společnost Civipolis a hlavně člen rady našeho sdružení Pavel Šaradín. Stručně připomenu další aktivity našeho sdružení: aukce dresů hráčů Sigmy, ať už bývalých nebo současných a to i z jejich předchozích angažmá, které věnovali sami hráči, a to prostřednictvím vlastní aplikace, kterou za tímto účelem vytvořili naši členové SU, máme dva fungující weby sigmaunited.cz a modralavina.cz, jejichž prostřednictvím mohou fanoušci hlasovat v naší tradiční anketě o hráče měsíce, členové našeho sdružení spravují facebookovou stránku o Sigmě s téměř 18ti tisíci fanoušky. Co se nám nepovedlo? Díky tomu, že jsme se nikdy neprezentovali jako klasický fanklub, chybí naše sdružení masívnější členská základna.  Co mě mrzí nejvíc je to, že jsme od počátku chtěli spíše fanoušky Sigmy spojovat, nicméně na relativně malém olomouckém fanouškovském písečku stále existují různé skupiny, skupinky a podskupinky, kterým vyhovuje jiná, volnější, forma organizace případně neorganizace. Přesto si myslím, že když přijde na věc, je vždy lepší, že zde funguje takový spolek, jako je ten náš, který dokáže hájit zájmy fanoušků.

06_Vaida_TomasJak vysoko v hierarchii klubu, města či kraje jste schopni prosazovat zájmy fanoušků?
Naše sdružení znají všichni, kteří mají co do činění s olomouckým fotbalem. Od vedení klubu, hráčů, přes sponzory a obchodní partnery až po zástupce města a kraje. Svoje názory na chod klubu jsme prezentovali na jednáních s primátorem města i s panem hejtmanem, od něj osobně máme dokonce vlajku našeho sdružení a kraj podpořil i naši poslední sportovní akci finančně. Co se týká klubu, v tomto směru je stále co zlepšovat a to z obou stran. Rozhodně se necítíme být nějakou opozicí k vedení klubu, nicméně pokud se něco fanouškům nelíbí, dokáže je naše sdružení podpořit a to samozřejmě může přinášet, a také přináší, občas nějaké to jiskření ve vztazích. Přesto se za dobu naší činnosti povedla s klubem spousta společných věcí, například spolupořádání letního fotbalového turnaje nebo besedy.  Mezi reklamami sponzorů Sigmy visí také náš banner, který pro nás na základě našeho návrhu nechal vyrobit ještě za svého působení Martin Rak. Přesun kotle do sektoru S je také zásluha našeho sdružení. Tato jednání jsme vedli ještě s panem Kubíčkem a postupně to dotahovali s dalšími představiteli klubu. Uspořádali jsme mnoho besed s vedením, naposledy jsme před jarní sezónou uspořádali setkání fanoušků, na které přijal pozvání i předseda klubu pan Lébr.

bosak2
Předseda SU Tomáš Vaida zpovídal sportovního komentátora Jaromíra Bosáka při jeho návštěvě v Olomouci

Jaké jsou vaše cíle do budoucna? Co považujete za největší problém současnosti?
Chtěli bychom neustále rozšiřovat naši členskou základnu, nicméně to není zcela prioritou. Spokojeností mě naplní vždy, když se povede nějaká společná akce typu fotbalový turnaj, bezproblémový výjezd fans na venkovní zápas nebo beseda. Tyto akce chystáme i pro letošní rok. V dubnu se bude konat setkání pražských členů SU, budeme na něm jmenovat další tři další čestné členy našeho spolku. Dokud ale diplomy nepředáme, jména si nechám pro sebe, i když už nabídku na čestné členství přijali.

Máte vytyčenou určitou věc, na kterou se budete soustředit, a budete ji chtít zlepšit co nejdříve? Momentálně je nejakutnější věcí uspořádat valnou hromadu našeho sdružení. Předsezónní termín jsme bohužel zrušili, kvůli kolizi s halovým turnajem U12. Ze stejného důvodu jsme museli odložit setkání fans se starou gardou Sigmy. Loni jsme ho uspořádali ve Slatinicích a setkání mělo skvělou odezvu nejen mezi fanoušky, ale i mezi bývalými hráči.

Kdyby se stal zázrak, a cíle vašeho sdružení byly naplněny – jak byste si představoval situaci klubu SK Sigma Olomouc a jejích fanoušků? Jinými slovy – jaký máte nejrůžovější sen, o kterém sníte, že se jednoho dne uskuteční?
Mám jediný sen a to je, aby SK Sigma Olomouc získala v dohledné době titul. Nejlépe ještě před tím, než začne slavit 100. výročí vzniku klubu, což je do pěti let. Zisk titulu prostě chybí a to náš klub dělí od těch nejúspěšnějších. Zisk titulu stavím nade vše!

Co byste vzkázal olomouckým fanouškům?
Fanouškům bych vzkázal: neztrácejte víru v lepší budoucnost. (mva)

(zdroje: www.hracskekarty.cz, pbs.twimg.com, i.5plus2.cz, www.helenavkrabici.upol.cz)

Podobné články