1.  část: Příchody a odchody

Vzhledem k tomu, jaký zrovna v Sigmě probíhá výprodej, bych chtěl připomenout hráče, kteří hráli za áčko Sigmy a to v posledních  5 sezónách.

Proč zrovna 5 sezón? Za posledních 5 let si totiž fanoušci se Sigmou „užili“ tolik, co jindy za celá desetiletí. Navíc před sezónou 2011/12 Sigma naposledy koupila hráče, kteří v klubu vydrželi v klubu víc než dvě sezóny- Zlámala a Varadiho.

Sigma vstoupila do sezóny 2011/12 pod hrozbou disciplinárního trestu. Následoval odpočet bodů, výhra v Poháru České pošty, záchrana, výhra v Superpoháru, neúspěšný boj o evropské poháry, sestup, druhá liga, postup a znovu sestup.

Za áčko Sigmy v posledních pěti sezónách nastoupilo (v Synot lize i FNL) celkem 68 hráčů. Pouze 5 z nich jsou v Sigmě déle než právě těch pět sezón (gólman Martin Blaha, Jan Navrátil, Michal Vepřek, Jakub Petr a Michal Ordoš). A pouze jediný z nich, Honza Navrátil, nebyl za celou dobu nikde na hostování a v týmu vydržel nepřetržitě celých pět posledních sezón. Chyběl pouze v 9 ze 150 zápasů. Naopak někteří jen paběrkovali. U odchovanců, kteří do áčka nakoukli z béčka, se to dá pochopit, u jiných, tzv. posil, lze jen těžko vystopovat důvody, které vedly sportovní manažery k jejich angažování.

Rekordmanem bude nejspíš brazilec Weverson, kterého manažer Jan Gottwald podepsal v červnu 2012 a byl představen jako kvalitní stoper, náhrada za Radima Kučeru. Po pár přípravných zápasech s ním byla smlouva rozvázána a místo něj byl podepsán mladý Rus Golban. To byl poslední manažerský počin Jana Gottwlada v Sigmě. Golban odehrál v Sigmě vítězný zápas Superpoháru plus 2 ligové zápasy . Tomu říkám úspěšná bilance!!!

Následující tabulky jsou rozdělené do tří sloupců. Sloupec „noví hráči“ ukazuje hráče, kteří v příslušné sezóně za Sigmu debutovali ( v případě kategorie „NAV“ odehráli první zápas po návratu do Sigmy). Ve sloupci „noví hráči, kteří během nebo po sezóně skončili“  jsou hráči, kteří za Sigmu v té samé sezóně odehráli první i poslední zápas. Poslední sloupec „skončili“ obsahuje hráče, pro které byla příslušná sezóna poslední, ve které za Sigmu nastoupili (s výjimkou Drobisze, Zlámala a Bystroně, kteří byli sice v kádru, ale kvůli zranění nebo disciplinárnímu trestu ve své poslední sezóně v Sigmě neodehráli ani minutu). Tabulky nereflektují běžný pohyb v kádru směrem na a z hostování nebo z áčka do béčka a naopak.

Tab. 1: sezóna 2011/12: Návrat Heinze, Zlámal nahradil potrestaného Drobisze, Varadi měl nahradit Hubníka. Za základu odešel Bajer a po sezóně Kučera. Jirouš s Podaným byli jen půlročním hostováním. Z odchovanců debutovali jen Hála a Vavřík. Do Sparty se prodal Přikryl. Po sportovně-manažerském triu Psotka-Chromý-Lébr se v půlce sezóny ujal otěží Jiří Gottwald. Trenéra Psotku nahradil na jeden zápas Chromý a k záchraně a poháru dovedl klub Petr Uličný.

.bajer

 Zkratky znamenají: POS- posila, ODCH- odchovanec, NAV- „navrátilec“ do klubu (ne návrat z hostování)

Tab. 2: sezóna 2012/13: Trenéru Pivarníkovi se nepřivedla jediná zkušená posila, kromě Michala Hubníka (a to ještě za Varadiho, který šel na hostování), navíc v půlce sezóny odešel Rossi. První šanci v Sigmě dostalo postupně 7 odchovanců, což je nejvíc za posledních pět let, ne-li vůbec.  Přesto se hrálo o evropské poháry. Před sezónou skončil manažer Gottwald- údajně ze zdravotních důvodů, v půlce sezóny se vrátil do klubu Zdeněk Psotka jako sportovní manažer.

tab2

Tab. 3: sezóna 2013/14: Z tabulky je evidentní, že s „posilami“ se proti předchozím letům roztrhl pytel, ale žádná z nich nepřežila sezónu. Po průšvihu s Doležalem skončil jako manažer Psotka, nahradil ho Minář. Sezónu postupně neukočírovali trenéři Kotůlek, Psotka a Minář.

tabb3

Tab. 4: sezóna 2014/15: Rok, ve kterém se v druholigovém týmu usazovali hlavně mladí odchovanci, kteří do už před tím nakoukli do ligy a po zranění Zlámala dostal velkou šanci Reichl. Trenér Kalvoda provedl tým úspěšně druhou ligou.

tab4

Tab. 5: sezóna 2015/16: Další sestupový rok s rekordním počtem posil, bez jediného debutujícího odchovance a rekordním počtem  hráčů, kteří definitivně opouští klub. Po špatném začátku se poroučel trenér Kalvoda a k sestupu klub dovedl trenér Jílek.

rode

 

Při pohledu na předchozí tabulky lze mluvit o manažerských úspěších jen stěží. Umění je nejen hráče do klubu přivést, ale i prodat. V Sigmě jakoby se hráči hromadili. Za posledních pět let byli do lepších klubů prodáni jen Přikryl do Sparty, Hořava do Plzně a Pospíšil do Jablonce. Nepočítám hráče, kterým končila smlouva, kariéra a rovněž nepočítám současný exodus. Pozitivní je, že se ještě jakž takž stále daří vychovávat mladé hráče, kterým se jednotlivě daří v lize prosazovat, horší je, jaké výsledky s nimi Sigma dosahuje. Dva sestupy hovoří za vše…

Na tento článek bude navazovat další se statistikami jednotlivých hráčů.

To be continued….

 

Výjezd na Baník se plní, jeden autobus už je obsazen. Vyraž Sigmáckým busem i ty!

Podobné články