SK Sigma Olomouc – GKS Katovice 2:0 (2:0)

Branky: 2. Buchvaldek, 45. Yunis. Rozhodčí: Julínek. Diváci: 350.

Sigma: Buchta – Hála, Radakovič, Škerle (69. Šindelář), Falta (69. Štěrba) – Habusta, Sladký (69. Houska) – Buchvaldek (77. Hladík), Plšek, Petr (69. Zahradníček) – Yunis (77. A. Ševčík). Trenér: Václav Jílek.

Katovice: Nowak (46. M. Abramowicz) – Czerwiński (73. Kochański), Kamiński (46.Praznovsky), Garbacik (60. Jurkowski), D. Abramowicz – Pielorz (60. Duda), Foszmańczyk (46. Kalinkowski) – Mandrysz (46. Bębenek), Goncerz (73. Sawicki), Prokić (46. Zejdler) – Sobków (46. Wołkowicz). Trenér: Jerzy Brzeczek.

V sobotu navečer došlo na Andrově stadionu ke konfrontaci české a polské druhé ligy. Sigma přivítala polský klub GSK Katowice. Počasí stálo za starou bačkoru a na perfektně připraveném pažitu to nevypadalo o moc lépe.

Nebyla to žádná super extra podívaná plná fotbalových kouzel, ale spíše doslova kopaná, chvílemi až okopávaná zejména ze strany hostí. Sigma nastoupila v sestavě, která bude dost možná velmi podobná ligové. Nastoupili téměř všichni, co zde zbyli a co jsou zdraví. Již chvíli po začátku se Sigmě povedlo po rychlé akci skórovat. Plšek z pravé strany našel ideálním centrem Buchvaldka, který nezaváhal a s přehledem rozvlnil síť. Tak nějak by to mohlo fungovat. Asi po 15-ti minutách se to dokonce ukázalo i na světelné tabuli.

Zápas poté pokračoval v solidním tempu ale příliš vzrušení nepřinesl. Hosté snad při každém třetím souboji faulovali, Sigma se snažila držet balon a dokonce i kombinovat, ale do předu jim to po pravdě moc nešlo. Polský tým si nebral servítky a akce Sigmy přerušoval ať dovoleně nebo nedovoleně, což v jednu chvíli přerostlo až v napínavou šarvátku. Soupeř se do nějakých náznaků akcí nebo brejků dostávali spíše sporadicky a dá se říci, že svatyni brankáře Buchty téměř neohrozili. Většinu času se bojovalo mezi velkými vápny. Sigma měla i několik standardních situací, které zahrávali většinou Falta nebo mladý Buchvaldek. Byly časy, kdy to byla chlouba Sigmy a soupeři se třásli, když proti nim Sigma zahrávala standardku. Tentokráte to však neplatilo a vesměs nepřesné nákopy nebo centry končili na kopačkách soupeře nebo v zemi nikoho. V tomto ohledu to byla marnost. Ze strany soupeře však naštěstí také. Těsně před koncem poločasu se vydařilo Kubovi Petrovi nastřelit balon před branku z pravé strany. Tam se ocitl Škerle, přes něhož míč doputoval k Yunisovi a ten z blízka nezaváhal. Výsledek 2:0 po poločase byl příjemný. Klobáska a pivko bez fronty o přestávce taktéž.

Druhý poločas pokračoval v podobném duchu jako první. Sigma měla náznaky šancí, ale nebyla to žádná sláva. Ukázalo se, že postupná rozehrávka ani přímočaré průniky do řad soupeře nebudou ani v nadcházející sezóně silnou parketou Sigmy. Standardky Sigmy byly také podivné a nepřesné, jako by hrané na náhodu. Rozhodně nic propracovaného a řádně secvičeného. Poláci se však do příliš nebezpečných šancí díky nepřesnostem také nedostávali, navíc stále často faulovali. Zhruba v polovině druhého poločasu došlo k prostřídání sestavy Sigmy, ale že by se to nějak pozitivně projevilo na výkonu Sigmy se tvrdit nedalo. Hra se v první chvíli zdála oživená, avšak postupem času byla spíše živelná. Ke konci zápasu se zdálo, že Sigma hraje už jen na udržení výsledku a dopředu se už nedařilo skoro nic, natož pak kloudně kombinačně rozehrát a zahrozit. V tomto duchu utkání i skončilo.

Pozitivem zápasu bylo po dlouhé době udržené čisté konto. Nutno ovšem podotknouti, že poláci toho dopředu zrovna moc nepředvedli a brankář Sigmy by se snad i nudil, kdyby ho přihrávkami nezásobovali jeho vlastní obránci, když se jim nedařilo rozehrát míče dopředu.

Nedařila se však rychlá přesná rozehrávka vpřed ať už středem hřiště nebo po křídlech, standardní situace ani střelba z větší vzdálenosti. V soubojích jeden na jednoho úspěšnost také nebyla kdoví jaká. Rozhodně je na čem pracovat.

Zklamáním byla i atmosféra. Příznivci soupeře nedorazili, tak byl na zápase až příliš velký klid. Možná jediným zpestřením byl asi pětiletý chlapeček v modré pláštěnce s Mickey Mousem a s vlaječkou Sigmy. Mával s ní na tribuně u zábradlí přímo vzorně.