Hráči Sigmy se pro výhru nad silnou Mladou Boleslaví snažili udělat maximum, ale nestačilo to. O dvougólové vedení přišli během necelé minuty. K výhře přesto nakonec chyběla jen malá špetka štěstí. Anebo někdo normální s píšťalkou v ruce.

Ale popořádku.

Základní sestava bez někoho z dua Šimon Falta- Tomáš Zahradníček vypadá na pohled dost nezvykle. Tentokrát dostal přednost Václav Pilař a tak už víc místa po boku Davida Housky a Pabla Gonzáleze v záloze nezbylo. Jakub Plšek se totiž na rozdíl od zápasu s Baníkem vrátil na svůj obvyklý post pod hrotem, kde to Radoslav Látal opět zkusil s Jakubem Yunisem, na pomoc obraně vyslal Lukáše Greššáka.

Před týdnem se měnil čas, ručičky hodin se posunuly zpět a přesto, že zápas začínal už o půl třetí, bylo takové šero, že se muselo na hřišti svítit. A bylo na co se dívat. První poločas byl zřejmě nejlepším v podání Sigmy pod vedením Radoslava Látala. Aktivní, přímočará hra, pohledné akce, Boleslav pod tlakem. Vedení přišlo brzy a bylo zasloužené. Jakub Plšek hraje nejlíp pod hrotem a z druhé vlny je schopen skórovat. Trefil se po 570 minutách.

Ve 35. minutě přichází jeden z důležitých okamžiků zápasu. Pod žlutou kartou hrající a celkově nestíhající boleslavský Hašek opět fauloval na jasnou žlutou. Rozhodčí však místo druhé žluté karty umožňuje hostujícímu trenérovi Haška ze hřiště stáhnout. Místo něj nastupuje Mešanovič a zápas začal nabírat trochu jiný směr. V poločasové přestávce se Mešanovič šel rozběhat dřív než ostatní a od úvodního hvizdu druhé půle Boleslav hru nejen vyrovnala, ale začala být výrazně aktivnější. Sigma si začala koledovat o vyrovnání. Místo toho však přišel perfektně kopnutý roh Pablem Gonzálezem, hlavička Víta Beneše a jako blesk z čistého nebe vedení 2:0.

Ovšem pokud jde něco pokazit, proč to totálně nezvorat. Dvougólové vedení opět neznamenalo vůbec nic. Hned po rozehrání dala Boleslav na 2:1 a vyrovnávací gól během dalších pár vteřin nás v hledišti doslova opařil. Trenér Látal okamžitě sáhl ke střídání a dal týmu možnost se trochu otřepat. Jiří Texl a Šimon Falta přinesli na hřiště nejen čerstvé ofenzívní síly, ale i enormní chuť se ještě o výsledek poprat. Hra se značně otevřela, v závěru zápasu už byly na hřišti k vidění situace jak z krajského přeboru. Půlka hráčů v jedné šestnáctce a druhá půlka hráčů obou týmů na druhé straně hřiště ještě vydýchávala předchozí akci. Mezi nimi padesát metrů pomalu ani noha. V závěru se děly neuvěřitelné věci. Stoper Vít Beneš absolvoval po sólu přes celé hřiště ještě další šedesátimetrový sprint zpět. Jakub Plšek v jasné pozici málem ustřelil hlavu bránícímu hráči, který se vrhl do jeho střely.

Ale vše začalo mimořádně spornou situací v 82. minutě, která ovšem z tribuny vypadala zcela jasně. A opět do hry výrazně zasáhl hlavní rozhodčí, když v boleslavském vápně zcela nepochopitelně (?) otočil faul na Jakuba Yunise ve prospěch hostujícího týmu. Výsměch. Úterní verdikt komise rozhodčích ale zní jasně: rozhodčí Ginzel se dopustil chyby, když nenařídil pokutový kop ve prospěch domácího družstva. Na půlce pískají sudí kdejaký souboj rameno na rameno, ve vápně jasné fauly otáčejí. To je pořád dokola.

No a úplný závěr a nastavení? To byl tlak Sigmy, jaký se hned tak nevidí, každá akce smrděla gólem, centry lítaly šestnáctkou Boleslavi, jen nastavit nohu nebo hlavu. Chyběly půlkroky nebo přesnost. Olomoučtí hráči si sice šance vytvořili, ale v časovém presu jim už chyběl klid a tak dělali i chyby, které mohla potrestat i Boleslav. Hektický závěr nabyl epických rozměrů, drtivý tlak v podání hráčů Sigmy byl enormní.  Šanci měl Václav Jemelka, ale z dobré pozice přestřelil. A úplně na závěr ještě Milan Kerbr nastřelil břevno.

Po odpískání konce zápasu plno hráčů obou týmů padlo na zem. Musí se nechat, že tam nechali všechny síly a závěr byl opravdu strhující. Celkově to byl mimořádný zápas. Sice plný chyb, ale s obrovským nasazením a napínavý až do posledních okamžiků. Ovšem bavil bych se ještě víc, kdyby to skončilo výhrou. Remíza je velká ztráta a znamená další posun dolů tabulkou na hranu skupiny o sestup.

Archív:
15. kolo Fortuna ligy: SK Sigma Olomouc – FK Mladá Boleslav 2:2 (1:0).
Branky: 14. Plšek, 62. Beneš – 64. Fulnek, 65. Budínský. Rozhodčí: Ginzel – Vitner, Vaňkát. ŽK: Beneš – Hubínek, Hašek. Diváci: 2406.

Olomouc: Buchta – Hála (80. Sladký), Beneš, Jemelka, Kerbr – Pilař (66. Texl), Houska, Greššák, Plšek, González (65. Falta) – Yunis. Trenér: Radoslav Látal. Mladá Boleslav: Šeda – Jakub Klíma, Tatajev, Pudil, Fulnek – Budínský, Hubínek, Hašek (35. Mešanovič), Bucha (75. Jiří Klíma) – Komličenko, Ladra (90.+2 Auer). Trenér: Weber.

Návštěva byla tristní, jedná se o druhou nejnižší návštěvu v ligové historii Sigmy. Méně přišlo jen na Povážskou Bystrici před 30 lety. 9.12.1989 měli fanoušci úplně jiné starosti, než chodit na fotbal.

Pokud jsem se díval dobře, tak za poslední tři ligové sezóny byl zápas proti Boleslavi vůbec prvním, ve kterém v základní sestavě nenastoupil ani jeden z dua krajních hráčů Tomáš Zahradníček- Šimon Falta.

Jakub Plšek dal už svůj 26. ligový gól a osamostatnil se na 13. příčce ligových střelců Sigmy, pátý mezi záložníky. Sedm gólů po polovině sezóny je na záložníka velmi dobrý počin. Díky němu dal konečně gól Sigmy i někdo jiný, než stoper (naposledy skórující Sivok vlastní, Jemelka 2x a Beneš). Jako zajímavost z druhé strany můžeme dodat, že specialistou na Sigmu se stává Budínský, který v minulé sezóně dvakrát skóroval (ještě v dresu Karviné) proti Sigmě a nyní opět.

Co se Budínskému daří proti Sigmě, bohužel vůbec nejde Jakubovi Yunisovi. Který se s obranou soupeře rval jako lev, nevypustil jediný souboj, bohužel ta gólová nadstavba nějak pořád nepřichází. A když už bylo vše dobře, centr, výskok, hlavička, vytasil se soupeřův gólman životním zákrokem. Druhým hráčem, který od trenéra dostává opakovaně důvěru a evidentně to není úplně ono, je Lukáš Greššák, který však odehrál první poločas ve velkém stylu. Druhá půlka v jeho podání už nebyla tak slavná. Ale nebylo to jen o něm, jeho spoluhráči ve druhém poločase úplně přestali běhat a před vyrovnávacím gólem tam všichni stáli jako kuželky. Pak se všichni probrali a moc nechybělo, aby ten zápas zvrátili ve prospěch Sigmy.

Sigma nevyhrála už šest zápasů v řadě, z toho tři doma. A to je velká bída. Čeká nás zápas ve Zlíně, kterému bude chybět pro čtyři žluté karty špílmachr Jiráček a kvůli vyloučení v poslední minutě v zápase s Plzní i obránce Hnaníček. Že tyhle absence nemusí být pro Sigmu výhodou, se ukázalo v zápase s Boleslaví, které chyběl Matějovský. Zlín nevyhrál dokonce už devět zápasů v řadě a doma vyhrál naposledy před třemi měsíci. Ideální bude, když tuto sérii Zlín ještě neukončí.

Slavia po výhře 4:0 nad Baníkem navýšila vedení v tabulce už na 11 bodů a řekl bych, že o titulu je rozhodnuto.

Nedá mi, abych se slůvkem nezmínil ještě o výborném výkonu Slavie v CHL na Camp Nou. Hlavně první poločas byla luxusní, slávisti zkrátili hřiště vysunutím obrany až na půlku a až na jedno zaběhnutí Messiho to fungovalo. Slavia byla hodně aktivní i dopředu hlavně díky Olayinkovi, z čehož resultovaly karty pro půlku barcelonské obrany, přímáky z nebezpečných pozic a neuznaný gól Slavie. Ve druhé půlce se ale začali bát o výsledek a v ofenzívě učebnicově ukázali, jak to nemá vypadat. Šmrdlání kolem vápna, zbytečné ztráty balónu, žádná střela ani centr do vápna, nic. Navíc se přestaly dařit rohy a tak se jen čekalo, jestli Slavii nedojdou síly. Nedošly. Naběhali cca o 14 km víc než Barca, což je výkon top běžce v zápase. Čili obrazně řečeno, jakoby hráli o jednoho hráče v poli navíc. Gólman Kolář byl až na jeden kiks s kličkováním famózní a ještě mu s milimetrovým ofsajdem pomohl VAR. Celkově zasloužená remíza. Pokud porazí Inter, udělá tenhle mančaft ještě díru do Evropy. Zaujal mě mimořádný výkon rozhodčího. Tenhle zápas by měli ukázkově pouštět, jak pískat. Pouštěné souboje, pískání bez respektu ke „jménům“, na obě strany stejně. Jedinou chybu bych mu vytkl, Vidal měl dostat žlutou za letecký pokus o penaltu. Slavii tady přivítáme v její top formě už po reprezentační pauze v sobotu 23.11.