V průběhu zimy došlo v kádru k menšímu zemětřesení. Poprvé Sigmě v kádru chybí Jakub Plšek, který přestoupil do maďarského Puskás Akadémia FC a také talentovaný David Zima. Třem desítkám miliónů korun (v přepočtu cca 9 mil. čínských juanů) od Slavie už asi nešlo odolat a tak nezbývá, než oběma popřát hodně zdaru. Ismar Tandir nám odešel do Pohronie (Slovenská liga) a Jiří Texl do Opavy.

Sigma do zápasu v Teplicích nastoupila v hodně nečekané sestavě. Ačkoliv Vít Beneš absolvoval celou přípravu, v sestavě se nakonec kvůli svalovému zranění neobjevil a tak jej nahradil Jan Štěrba. Na lavičce zůstali mj. Pablo González, omilostněný Václav Pilař, Tomáš Zahradníček i Jakub Yunis, kterého ze sestavy vyšoupla nová posila ze Sparty Lukáš Juliš. Jakuba Plška měl v sestavě nahradit Mojmír Chytil a v základu se objevil i Lukáš Greššák. A musím tedy říct, že trenér Radomír Látal sestavu trefil na jedničku a všichni hráči v základní sestavě se mu v prvním poločase odvděčili téměř bezchybným výkonem.

První minuty zápasu Sigmy v Teplicích byly jak z říše snů a kupodivu ten pocit vydržel až do úplného závěru první půle. Sigma s last-minute posilou ze Sparty Lukášem Julišem zahrála úplně nejlepší poločas sezóny.

Od první minuty skvělým pohybem a sebevědomou kombinací zatlačila Teplice před vlastní bránu a díky perfektní produktivitě se tlak projevil i na výsledku.

Teplice, 15. 02. 2020, FK Teplice – Sigma Olomouc, 1. fotbalová liga. Foto: Ondřej Bičiště, MAFRA
Lukáš Juliš (vlevo) slaví s Martinem Sladkým jeden ze svých dvou gólů, smutní teplický brankář Tomáš Grigar vpravo

V posledním týdnu před zahájením jara přišel na rozehrání ze Sparty na půlroční hostování bývalý velký talent útočník Lukáš Juliš. A hned z prvního dotyku s balónem v dresu Sigmy zavěsil. Gólu předcházela parádní kombinace a gólová přihrávka Martina Sladkého. Druhá branka byla společným dílem skvěle hrajících Mojmíra Chytila a Davida Housky. Rozhodující gól do šatny padl po parádně sehraném protiútoku, který potáhl opět po pravé straně Martin Hála a neomylně zakončil opět Lukáš Juliš. Tomu ještě navíc soupeřův gólman jednou chytl tutovou hlavičku.

Druhý poločas byl ze strany Sigmy vyloženě o údržbě výsledku a za jediný obdržený gól může být Sigma i ráda. Jednou se blýskl Aleš Mandous, když v tváří tvář vychytal útočníka Teplic.

Celkově se zápasem spokojenost. Sigma do zápasu vletěla a převahu potvrdila góly. Teplice byly skoro bez šance a zákrok Václava Jemelky, který volal po penaltě, se odehrál v rohu vápna, daleko od branky. Kromě toho Václav Jemelka zmařil i obrovskou šanci Jakubovi Řezníčkovi, který byl pak v poločase střídán. Na jaře 2018 u nás úspěšně hostoval z Plzně (12 zápasů 6 branek), ale zdá se, že od té doby hodně ztratil na výkonu.

Olomouc slaví, smutní Petr Mareš

Nejlepším hráčem byl podle mě David Houska, který po odchodu Jakuba Plška ožil a dokonale využil prostoru, který se mu otevřel. Dokonce dal branku a to díky tomu, že se pohnul do vápna, aktivně sledoval útočnou akci Mojmíra Chytila a nakonec se k němu dostal odražený míč, který z těžké pozice z voleje uklidil do branky.

Výtečný výkon Mojmíra Chytila mě snad už ani nepřekvapí, naopak hodně mě překvapil Lukáš Greššák, který byl proti podzimu k nepoznání.

1. kolo Fortuna ligy: FK Teplice – SK Sigma Olomouc 1:3 (0:3). Branky: 79. Vondrášek – 5. a 45.+1 Juliš, 27. Houska. Rozhodčí: Zbyněk Proske – Radek Kotík, Radim Dresler. ŽK: Hyčka – Juliš, Sladký, Mandous. Diváci: 2247. Teplice: Grigar – Knapík (81. Trubač), Čmovš, Shejbal – Hyčka, Mareček, Žitný (69. Vondrášek), Kučera, P. Mareš – Řezníček (46. Moulis), J. Mareš. Trenér: Stanislav Hejkal. Sigma: Mandous – Sladký, Štěrba, Jemelka, Vepřek – Houska, Greššák – Hála (73. Zahradníček), Chytil (90.+2 Yunis), Falta – Juliš (84. Kerbr). Trenér: Radoslav Látal.

Sigma odehrála nečekaně výborný zápas, ale pozor! Jedna vlaštovka jaro nedělá. Všichni určitě máme v paměti jasnou výhru nad Slavií v prvním jarním zápase sezóny 2013/2014 a jak to pak dopadlo. Tenkrát se taky dvakrát trefila čerstvá posila David Depetris.

Ale dost bylo malování čerta na zeď. Čeká nás domácí zápas se Spartou, na který se určitě všichni těší. Tříbodový polštářek z Teplic snad hráče Sigmy neuspí, ale naopak nabudí. Vzájemný zápas se poprvé čtyřech letech odehraje bez přímé účasti exolomouckého trenéra Václava Jílka, který hned po prvním jarním kole dostal ve Spartě padáka. Nahradí ho zkušený trenér Václav Kotal. Spartě bude kvůli 4 žlutým chybět Martin Frýdek.

Na naší straně budou chybět zranění Martin Nešpor a Vít Beneš a po tradiční dohodě klubů i hostující hráč Sparty Lukáš Juliš. Naopak připravený bude zkušený Radim Breite (*1989), kterého Sigma zlanařila v týdnu z Liberce. Údajně za 3,5 mil. Kč. Breite mě poprvé zaujal na podzim 2014 ve vzájemném druholigovém zápase Sigmy s Varnsdorfem, ve kterém nám dál gól a byl suverénně nejlepším hráčem soupeře.  Breite dotáhl Varnsdorf až na druhou postupovou pozici do ligy za Sigmou, ve Varnsdorfu ale postup odmítli. Breiteho liga i tak neminula. Hned další sezónu se přes Teplice dostal do Liberce, kde se vypracoval až na pozici kapitána. No, stávajícím hráčům Sigmy tady vyplula konkurence těžkého kalibru. I fyzicky, Radim Breite není rozhodně žádné tintítko a i když fotbal není ragby, bude se jeho fyzická konstituce hodit a k Houskovi bude krásně pasovat. Tedy doufám. Radim Breite ve vítězném zápase Liberce na Spartě nenastoupil a tak ho v neděli čeká jarní premiéra. Věřme, že bude stejně úspěšná, jako Lukáše Juliše.

Sigma v důležitém zápase o střední pohárovou skupinu získala tři body a odskočila Teplicím na rozdíl 5 bodů. 5 bodů Sigmu dělí od mistrovské i od sestupové skupiny. 5 bodů má ztrátu i na Spartu.

Proti Sigmě si za Teplice zahráli dva hráči, kteří zde působili. Zatímco Řezníček hrál dost slabě a byl v poločase střídán, jeho náhradník Pavel Moulis hrál s velkou chutí a dost naši obranu větral. Dokonce nahrál na gól.

vlevo Michal Vepřek, vpravo Patrik Žitný

Michal Vepřek  se opět posouval v historických tabulkách Sigmy. Už je na 11. nejstarším hráčem, předstihl Martina Vaniaka. A od jeho debutu v dresu Sigmy už uplynulo 13 roků a téměř 10 měsíců, což ho řadí na 5.místo za Pavla Hapala a před Radima Kučeru a Radoslava Látala. Lukáš Juliš se zařadil mezi 26 hráčů, kteří dali gól v prvním ligovém zápase za Sigmu. Dva góly při debutu v dresu Sigmy se naposledy povedlo dát ve zmiňovaném zápase proti Slavii Depetrisovi a také Tomášovi Zahradníčkovi, před tím ani potom si myslím, že nikdo nedal víc než jeden.

Václav Pilař se do týmu nakonec vrátil. Myslím si, že to je to nejlepší řešení, osobně jsem si to takhle přál a věřím, že týmu ještě hodně pomůže.